Yeni Yayınlar

Dr.Basar SOYDAN

Kitap, aslinda bir doktora tezi olmakla birlikte, pek çok Danistay Karari ve Özelge’de irdelenerek uygulamaya isik tutacak nitelige büründürülmüs. Kitapda vergi incelemesi, kavramsal çerçevesi ve tarihçesi ile el alindiktan sonra, vergi incelemesi hukuki nitelik ve çerçevesi (müessesenin amaç ve islevleri, hukuki nitelendirmesi, hukuki çerçevesi, anayasal ve yasal dayanaklari, sinirlari) irdelenmekte, daha sonra incelemenin örgütsel ve idari yapisi ele alinarak inceleme süreci ayrintili olarak degerlendirilmektedir. Vergi inceleme süreci ise baslanilmasi, yürütülmesi, arama yapilmasi, bitirilmesi ve tamamlanmasi, raporun degerlendirilmesi ve incelemenin sonuçlanmasi seklinde ayri alt basliklar halinde özel bir bölümde irdelenmistir. Kitapta devletin inceleme yetkisine, hukuk devleti ilkesi ve alt ilkeleri ve diger anayasal ve yasal haklarla çizilen sinirlar ile uluslararasi hukuktan kaynaklanan sinirlar da ayri ayri irdelenmekte.

Prof. Dr. Yusuf KARAKOÇ

Kitap, Vergi Hukuku ders kitabi olarak kaleme alinmis olmakla birlikte vergi hukukunun konularini en kapsamli sekilde ele alan ve bu nedenle hukukçular ve 3568 sayili Kanuna tabi meslek mensuplari için basucu kitabi olabilecek niteliktedir. Önceki baskilarindan çok farkli ve gözden geçirilerek genisletilmis 6. basi, geçtigimiz günlerde yayimlandi. Özellikle lisansüstü egitim asamasinda mutlaka okunmasi gereken bir kitaptir.

Prof. Dr. Yusuf KARAKOÇ

Yusuf Hocanin yeni kaleme aldigi bu monografik çalismada vergi ceza hukuku, konuya iliskin bütün kaynaklar adeta tüketilerek hazirlanmis bir eser. Bu alanda çalisanlar için her bölümün basina konulan kaynakça, bir çok çalismaya kaynaklik etme özelligini tasiyor. Suçlar ve idari para cezasi ile yaptirimlanan kabahatler ayirimina dayali olarak hazirlanmis kitapta ayrica konuya iliskin önemli ve ilke düzeyindeki yargi kararlarina da yer verilmis. Bence görmezden gelinemeyecek bir eser.