Bumin Dogrusöz Özgeçmis

01.01.0001 12811 görüntülenme YAZDIR

Dr. A. Bumin DOGRUSÖZ ‘ÜN ÖZGEÇMISI

 

1958 Istanbul dogumludur. Sirasiyla Etiler Lisesi ve Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1980 yilinda stajini tamamlayarak Istanbul Barosuna “Avukat” sifati ile kaydolmustur. Ayni yil, Istanbul I.T.I.A. Siyasal Bilgiler Fakültesine Mali Hukuk asistani olarak girmistir.

 

Istanbul Üniversitesinde, “Türk Vergi Sisteminde Kaynakta Vergileme (Stopaj)”  adli tezi ile Mali Hukuk Doktoru ünvanini almistir. 1990 yilinda Marmara Üniversitesi I.I.B.Fakültesi Maliye Bölümü Mali Hukuk Ana Bilim Dalina Ögretim Üyesi olarak atanmistir.

 

3568 sayili Kanunun yayimini müteakip Istanbul Mali Müsavirler odasina kaydolarak “Serbest Muhasebeci Mali Müsavir (*)” ünvanini almistir.

 

2015 yilinda Kamu Gözetim Kurulu tarafindan “Bagimsiz Denetçi” ünvani ve yetkisi verilmistir. 

 

Türkiye Ticaret ve Sanayi Odalari ve Borsalari Birligi nezdinde kurulan Vergi, Özellestirme, Sosyal Güvenlik, Mahalli Idareler, Bankacilik ve Sigortacilik konularindaki Özel Ihtisas Komisyonlarinin her birinde görev almistir.

 

Devlet Planlama Teskilatinda VII ve VIII. Bes Yillik Kalkinma Plani ve IX. Yedi Yillik Kalkinma Plani Vergi Komisyonlarinda ve Kalkinma Bakanligi X. Bes Yillik Kalkinma Plani Vergi Komisyonunda görev yapmistir. 

 

Maliye Bakanliginin danisma organi olan Vergi Konseyinde 9 yil “Konsey Üyesi” sifati ile görev yaptiktan sonra 2018 yili Subat ayinda tekrar atanmistir. Ayrica bir süre Marmara Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesinde Mali Hukuk Ana Bilim Dali Baskanligini yürütmüstür.

           

Ayrica, 17 yil Dünya Gazetesinde mali hukuk konularinda köse yazarligindan sonra 3 yil Referans Gazetesinde köse yazari olarak vergi ve ticaret hukuku konularinda görüslerini yayinlamistir. Halen Dünya Gazetesi köse yazaridir. 

           

“Türk Vergi Sisteminde Stopaj”, “Anonim Sirketler”, “Temel Vergi Kanunlari” ve “Vergi Reformu (4369 sayili Kanun açiklamasi)”, “5520 sayili Kurumlar Vergisi Kanunu Serhi”, “Gerekçeli ve Karsilastirmali Türk Ticaret Kanunu” adli Kitaplari, çesitli mevzuat derlemeleri ve gazete köse yazilari disinda yüzün üzerinde mesleki makalesi vardir.

 

Halen Marmara Üniversitesi Iktisat Fakültesinde ögretim üyeliginin yani sira TOBB Vergi Danisma Kurulu üyeligi, Hazine ve Maliye Bakanligi Vergi Konseyi üyeligi görevlerini yürütmekte ve Dünya Gazetesinde köse yazarligi yapmaktadir. VEHUP Vergi Hukuku Platformunun da Icra Kurulu Dönem Baskanidir. TÜRMOB Genel Kurulunun Istanbul SMMM Odasi delegesidir.